18 MARCA 2024

Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła sezon w Pucharze Świata. Aniela Sawicka i Hanna Zięba z serią podium w Austrii

W ubiegły weekend Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła starty w Pucharze Świata. Na półmetku finałowego slalomu giganta w austriackim Saalbach była 14., ale w drugim przejeździe wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów. Udany tydzień zaliczyły Aniela Sawicka i Hanna Zięba, które łącznie aż sześć razy stawały na podium zawodów FIS w Austrii. Na Kasprowym Wierchu poznaliśmy nowych mistrzów Polski Młodzików w slalomie i slalomie gigancie oraz zwycięzców Młodzieżowego Pucharu Polski w sezonie 2023/2024.

Maryna bez happy-endu na koniec sezonu

Zmagania alpejczyków w sezonie 2023/2024 powoli dobiegają końca, a już na pewno te w Pucharze Świata. W ubiegły weekend (16-17 marca) w austriackim Saalbach odbyły się ostatnie slalomy oraz slalomy giganty wśród kobiet i mężczyzn. Wiosenna aura dała się we znaki i tam, dlatego organizatorzy musieli wiele się natrudzić, aby przygotować trasę do zawodów najwyższej rangi.

W niedzielnym slalomie gigancie mogliśmy oglądać Marynę Gąsienicę-Daniel, która jako jedyna z Biało-Czerwonych awansowała do finałów Pucharu Świata. Nasza alpejka po pierwszym przejeździe zajmowała 14. miejsce ze stratą 2,70 sekundy do prowadzającej Włoszki Federiki Brignone. W drugiej odsłonie od początku jechała bardzo dobrze i agresywnie, ale niestety w połowie przejazdu wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów.

Zakopianka w klasyfikacji gigantowej Pucharu Świata została sklasyfikowana na 23. pozycji, a Magdalena Łuczak na 33. Dziękujemy naszym reprezentantkom za wiele emocji, których nam dostarczyły i już nie możemy się doczekać kolejnego sezonu 2024/2025 w ich wykonaniu.

Polska seria podiów w Austrii

To był dobry tydzień dla naszych młodych alpejek. Seria miejsc na podium w Austrii rozpoczęła się od zawodów FIS w slalomie gigancie w Axams, gdzie w środę 13 marca Hanna Zięba była druga, a Magdalena Bańdo trzecia. W tym samym czasie Aniela Sawicka była druga w slalomowych zawodach FIS w Weinebene, gdzie dzień później wygrała z przewagą 1,44 sekundy nad drugą alpejką.

Sawicka przez dwa kolejne dni nie schodziła z podium, najpierw była trzecia, a w sobotę ponownie zajęła drugą pozycję, zjeżdżając drugie najlepsze FIS-punkty w karierze – 33.17. To jednak nie koniec dobrych wieści, bo tego samego dnia na trzecim stopniu podium stanęła Zięba, która zaliczyła 34.52 FIS-punkty.

Jak się okazało, nasza juniorka w niedzielnych Międzynarodowych Mistrzostwach Bośni i Hercegowiny w Weinebene otarła się o podium, poprawiając wcześniejszy wynik na 33.17 FIS-punkty.

Dobry wynik Jasiczka

Udany start w Międzynarodowych Mistrzostwach Portugalii we wloskim Kronplatz zaliczył Jędrzej Jasiczek, który w dobrze obsadzonym slalomie był siódmy i zjechał 26.55 FIS-punktów. Dzień wcześniej Jan Łodziński był 27. w slalomie gigancie

Finał MPP i MP Młodzików na Kasprowym Wierchu

Finałowa, piąta edycja Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz w sezonie 2023/2024 zagościła na Kasprowym Wierchu (12-13 marca). Tym razem alpejczycy walczyli nie tylko o punkty do klasyfikacji generalnej, ale także o medale mistrzostw Polski Młodzików. Bezkonkurencyjna w ciągu dwóch dni była Natasza Kamińska, która zwyciężyła w slalomie i slalomie gigancie. Najlepszym klubem ponownie okazał się KS SportUp, którego reprezentanci wywalczyli łącznie pięć medali. W klasyfikacji generalnej całego cyklu MPP pierwsze miejsca zajęli Natasza Kamińska, Kosma Szafrański, Gabriela Gaczorek i Maksymilian Sowa. Pełne podsumowanie wraz z wynikami i galerią zdjęć można znaleźć TUTAJ.